środa, 10 maja 2023

ostatnio obejrzane: Anime #2

Kolejne seriale. (Szokuje mnie jak mało anime kończę oglądać, ostatnio ciągle utykam na +/- drugim odcinku.)  Romanse, komedie, kontynuacje i dziwny akcyjniak battle royale. 


Koi to Yobu ni wa Kimochi Warui/ Koikimo
12 x 23 min
2021

Pracownik biurowy zaczyna podkochiwać się w licealistce, przyjaciółce swojej młodszej siostry.

Ta seria była najprzyjemniejszym momentem w tygodniu, z niecierpliwością wyczekiwałam wtorków by włączyć najnowszy odcinek. To taka urocza, sympatyczna, lekka, bezstresowa seria.
W pierwszym odcinku zachowanie głównego bohatera może być lekko creepy, ale z rozwojem fabuły i bohaterka i widz zaczynają się do niego przekonywać. Brak złych intencji i szczera troska o ukochaną sprawiły, że pomimo sporej różnicy wieku seria zmienia się w niezwykle uroczy romans.

Z postaci drugoplanowych dużo czasu przeznaczono siostrze bohatera. Jego zakochanie w jej przyjaciółce poprawia relację rodzeństwa, zaczynają częściej rozmawiać i lepiej rozumieć się wzajemnie. W ogóle Rio jest cudowna, to jak początkowo podpuszczała parę bo bawiło ją ich zachowanie, oraz późniejsze szczere wsparcie. Kochane jest, że nawet gdy zaczyna się między nimi układać,  Ichika i Ryou nie zapominają o przyjaciółce/siostrze w momentach w których mogłaby poczuć się samotna (odcinek świąteczny <3).
Reszta postaci pobocznych została mniej rozwinięta, przy 12 odcinkach zabrakło czasu na za dużo wątków pobocznych. Tradycyjnie pojawiają się miłośni rywale, jednak wzbudzają sympatię i wiedzą kiedy odpuścić. Arie wydaje się bohaterką, którą łatwo byłoby zrobić irytującą, ale jest za podobna w niektórych momentach do Ichiki by lubić jedną a drugiej nie. 

Graficznie anime jest ładne, choć pojawiają się mniej dopracowane fragmenty. Grymasy głównej bohaterki wypadają zabawnie. Za to muzycznie i opening i ending wpada w ucho.


Horimiya
13 x 24 min
2021

Hori jest wzorową uczennicą ukrywającą w szkole, że lubi być kurą domową. Od razu po zajęciach wraca do domu zajmować się młodszym bratem i wypełniać obowiązki domowe. Jej tajemnice odkrywa Miyamura, kolega z klasy uznawany za ponurego otaku. W rzeczywistości po szkole całkowicie zmienia swój wygląd zakładając kolczyki i odsłaniając tatuaże, co kontrastuje z jego nieśmiałością. Przyjaźń tej dwójki szybko rozwija się w coś więcej.

Zszokowało mnie jak szybko rozwija się tu romans. To nie seria w której cały sezon będziecie czekać na jakiekolwiek wyznanie uczuć, bohaterowie zaczynają ze sobą chodzić w ekspresowym tempie, żadni miłośni rywale im nie grożą, cały wątek główny przechodzi gładko, bez dram. Tak więc po odfajkowaniu tego punktu fabuły twórcy mogli przejść do wątków komediowych i postaci pobocznych. Zaskakująco tu wszystko przechodzi w bardziej standardowej formie gatunkowej, nawet znajdziecie trójkąt miłosny. Więc każdy fan romansów znajdzie tu coś dla siebie. 

Anime jest utrzymane przez większość czasu w lekkim klimacie. Charaktery postaci okazują się zupełnie inne niż byście się spodziewali. W scenach komediowych czasem zdecydowano się na rozwiązania które nie wszystkim przypadną do gustu. Przykładowo Miyamura okazał się pantoflem a Hori za to dostała w pakiecie specyficzne fetysze. Nie wszystkie gagi są tak samo dobre ale całość wypada bardzo dobrze.

Ogromnym plusem jest to, że zekranizowano całą serię (co prawda przeskoczyli parę tomów ale jest to zupełnie nieodczuwalne) więc nie będziecie musieli się martwić urwanymi wątkami.


Yuukoku no Moriarty/ Moriarty the Patriot - sezon 2
13 x 24 min
2021

Drugi sezon o działaniach mistrza zbrodni. Czy James Moriarty doprowadzi swój plan do końca?

Ten sezon to festiwal zmarnowanego potencjału. Wprowadzane nowe postacie z początku interesujące, z biegiem akcji stawały się nijakie. Idealnym przykładem jest Irene. W pierwszych odcinkach przyciągała przed ekran jednak wraz z dołączeniem do organizacji Moriartych straciła na charakterze (przy okazji - James Bond, serio? xd za każdym razem słysząc to imię nie byłam w stanie traktować jej poważnie)

Pomimo kilku dobrych momentów niestety uznaję ten sezon za zwyczajnie słaby. Od początku za mało było Liama, a za dużo postaci z tła. Z jednej strony fajnie, że próbują rozwijać resztę siatki przestępczej jednak samodzielnie nie są wystarczająco ciekawi. W ich akcjach nie czuć było geniuszu ich szefa. Dodatkowo Sherlock z głównym bohaterem praktycznie nie mają wspólnych scen, a jak wspomniałam przy okazji pierwszego sezonu - ich interakcje są najlepszymi momentami serii. 
Do tego w tych 13 odcinkach zekranizowano chyba za dużo tomów mangi bo czuć straszne skróty fabularne, które przekładają się na brak logiki. Przynajmniej mam nadzieję, że w mandze poprowadzono to lepiej. Będę musiała jednak zacząć ją zbierać by wymazać to złe wrażenie.


Shingeki no Kyojin / Atak Tytanów - sezon 4 (a,b)
16 + 12 x 24 min
2021/2022

Długo się zbierałam do tego sezonu z obawy, że zakończenie nie dorówna moim ogromnym oczekiwaniom. Potem i tak okazało się, że jednak to nie jest ostatni sezon i będzie jego druga (i kolejna, i jeszcze następna) "połowa". W końcu się przełamałam i była to świetna decyzja, "finałowy" sezon wbija w fotel.

4 sezon przenosi widza na kontynent gdzie młodzi Wojownicy rywalizują o odziedziczenie mocy tytanów. Nie powiem, początek wprawił mnie w niezłą konsternację czy na pewno włączyłam właściwą serię. Pierwsze odcinki wprowadzają zupełnie nowych bohaterów, może to lekko sfrustrować widza czekającego na znane twarze. Jednak gdy te w końcu się pojawiają jest to tak mocne uderzenie, że nawet oglądając te odcinki po raz trzeci nadal czuję ciarki. A to dopiero początek wrażeń, bo od tego momentu akcja praktycznie nie zwalnia, serwując zwrot akcji za zwrotem akcji. Nawet te wolniejsze momenty są tak emocjonalne, że każdy odcinek jest niesamowicie angażujący. 
Postacie i relacje między nimi rozwijają się w ciekawe strony, pojawiają się niespodziewane sojusze, inne zostają zerwane. A główny bohater, który dla mnie w pierwszych sezonach był najsłabszym ogniwem serii teraz stał się jednym z najlepszych. Isayama genialnie prowadzi tą postać, zmieniając jej charakter w odpowiedzi na przeżyte doświadczenia jednocześnie zachowując pierwotny rdzeń.

W każdym razie, dzieje się. Wszystko ma bardzo dobrą podbudowę, wydarzenia zaskakują ale zarazem mają wiele sensu. Potrafią całkowicie zmienić perspektywę na dotychczasową historię. Gdy wspominam pierwszy sezon szokuje mnie rozwój tej serii. Walka z ogromnymi stworami zmieniła się w coś tak złożonego. Z niecierpliwością czekam na ostateczne zakończenie. Jestem też ciekawa co następnego stworzy mangaka, Atakiem Tytanów udowodnił swój talent w tworzeniu niesamowitych opowieści. 


Spy x Family - sezon 1 
12 x 25 min
2022

Zmierzch, jeden z najlepszych agentów Westalis dostaje nowe zlecenie. Jego celem jest Desmond, przewodniczący Partii Zjednoczenia Narodowego. Kontakt z nim jest możliwy tylko na spotkaniu rodziców w ekskluzywnej szkole. Zmierzch musi ekspresowo znaleźć sobie córkę i żonę.

O pierwszym tomie mangi pisałam przy stosiku. Była to miłość od pierwszych stron i z niecierpliwością oczekiwałam adaptacji. Gagi są bardzo dobrze przełożone na język serialowy. Oprócz humoru SpyxFamily jest niesamowicie urocze i pełne rodzinnego ciepła. Momentami aż przesłodzone, ale czasem widz potrzebuje czegoś tak grzejącego serduszko.

Z fabułą bywa różnie. Niektóre wątki są ciekawe, inne mniej, jednak urok tej serii nie zawiera się w samej historii. Spy x Family zdecydowanie stoi postaciami. Jak nie pokochać tria szpiega, zabójczyni i telepatki ukrywających swoje tożsamości. Pełna morderczych wyobrażeń Yor, Loid wymyślający coraz dziwniejsze wymówki dla swoich misji i najwspanialsza  Anya, wiedząca o wszystkim ale z całych sił próbująca się nie wygadać i kryjąca swoje wpadki w niesamowicie komiczny sposób. To jedno z niewielu dzieci na ekranie, które nie irytuje, a serio bawi. Do tego genialnie memiczna mimika dziewczynki została idealnie odwzorowana.

Coś co może przeszkadzać, to brak jakiegokolwiek zakończenia sezonu. Serial kończy się tak, jakby za tydzień miał wyjść kolejny odcinek. Może to wina zapowiedzianej od razu kontynuacji, twórcy uznali, że mogą przerwać w dowolnym momencie. Lepszym arcem na koniec byłoby adoptowanie psa, wtedy pierwszy sezon zaprezentowałby rodzinkę już w komplecie.


High-rise Invasion
12 x 25 min
2021

Yuri budzi się na dachu wieżowca i jest zmuszona uciekać przed zamaskowanymi napastnikami próbującymi zmusić ją do samobójczego skoku. Wkrótce odkrywa, że trafiła do innego świata a inna droga na dół nie istnieje. By przetrwać i dotrzeć do swojego brata musi znaleźć sojuszników i odkryć reguły rządzące tym dziwnym miejscem. Czym są maski i jaki jest cel morderczych zmagań?

Graficznie anime nie powala. Tła były bardzo proste, pozwoliły na to założenia serii - wieżowce połączone mostami linowymi na tle nieba. Najważniejszy punkt tego gatunku czyli walki były zrealizowane poprawnie, ale też szczególnie nie zachwycały. Sama fabuła była... dziwna. Nawet jak na battle royale. Przy początkowych odcinkach zastanawiałam się co ja właściwie oglądam, do tego pierwsze odcinki połączono z niepotrzebnym fanserwisem. Na szczęście w dalszych odcinkach było go mniej. 

Motyw masek opanowujących umysły i dających różne zdolności okazał się na tyle ciekawy, że nie porzuciłam serii. Jeśli widz nie odbije się podczas początkowych odcinków to potem akcja się rozkręca. Główny cel jest bardzo przewidywalny jeśli oglądało się podobne serie, ale sama droga do niego może zainteresować. Zaskoczyło mnie, że to nie Yuri w tym sezonie grała główne skrzypce w wyścigu, niestety ostatnie odcinki sugerują, że się to zmieni. Szkoda, seria mogłaby być ciekawsza gdyby główne postacie okazały się jedynie pomocnikami, byłby to o wiele mniej oklepane rozwiązanie. 

Oczywiście by się o tym przekonać trzeba by doczytać mangę, mam dużo wątpliwości czy pojawi się drugi sezon. Ten rozwiązał tylko bieżący wątek połączenia grupy Yuri z drużyną jej brata. Czy polecam? Trudno powiedzieć, są gorsze i lepsze serie.


A co Wy ostatnio oglądaliście? Coś polecacie?

2 komentarze:

  1. Jestem ciekawa Horimiya, ale powinnam pokończyć inne anime - także takie o których tu piszesz. Spy x Family widziałam chyba 8 odcinków i nie mam kiedy dokończyć i obejrzeć drugiego sezonu podobnie z Moriarty.
    Tytanów natomiast przestałam oglądać zupełnie już jakiś czas temu ;<

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa lista może przez wakacje znajdę trochę czasu :)

    OdpowiedzUsuń